Profils:

Search
Close this search box.

Taro kāršu vēsture

Jau sen seniem laikiem cilvēkiem ir bijusi vēlme uzzināt savu nāktoni. Taro kāršu pirmsākumi meklējami jau senā pagātnē. Savu popularitāti Eiropā Taro kārtis ieguva 15. gadsimta vidū, bet parādījās Eiropā 14. gs. beigās. Pirmie ieaksti par Taro kārtīm atrodami 1367. gadā in Bernē un Taro kārtis strauji sāka izplatīties pa visu Eiropu, dauzās vietās tās tika aizliegtas.

 

Ļoti maz ir zināms cik daudz kārši bija Taro kāršu kavā tajā laikā, pieejami vienīgi informācijas, ko publicētas 1377. gadā Freiburgā, kur tiek aprakstīts, ka kava sastāv no 4 mastīm, katrā pa 13 kārtīm, tiek piemienēti Karaļi un Dāmas. Taro kārtis sastāv no arkāniem, šis termins nozīmē “noslēpums, kas pieejams zinātkāram prātam”. Mūsdienās klasiskā Taro kāršu kava sastāv no 78 arkāniem.

 

Arkāni ir sadalīti divās lielās grupās: 22 vecākie arkāni un 56 jaunākie arkāni. Jaunākie arkānie iedalās 4 mastīs pa 14 kārtīm katrā. Tiek uzskatīts, ka vecākie arkāni sākotnēji nebija Taro kārtīs un parādījās tikai 15. gadsimtā Itālijā.

 

Pirmo reizi dokumentētas Taro kārtis tika laikā no 1440. līdz 1450. gadam Milānā, Ferrārā, Florencē un Boloņā, kad parastajam četru mastu kāršu komplektam tika pievienoti papildu trumpji ar alegoriskām ilustrācijām. Šīs jaunās kārtis tika sauktas par carte da trionfi, triumfa kārtīm un papildu kārtīm, kas pazīstamas vienkārši kā trionfi, kas angļu valodā kļuva par “trumpiem”.

 

Dažos avotos tiek vēstīts, ka senākā Taro kāršu kava, kas ir saglabājusies līdz mūsdienām, tika radīta Itālijā 15. gs. vidū. Milānas hercogs to pasūtīja kā kāzu dāvanu savai sievai Bjankai Marijai Viskonti. Dizainu šai Taro kaŗšu versijai izveidojis itāļu mākslinieks Bonifacio Bembo. Balstoties uz Bembo izveidoto kāršu kavu, Italo Kalvīno uzrakstīja pat romānu ar nosaukumu Sakrustoto likteņu pils.

senākā Taro kāršu kava Bonifacio Bembo
Kārts no Bembo dizainētās kāršu kavas. Attēla avots: wikipeda.org

Tā kā senos laikos Taro kārtis tika apgleznotas ar rokām, tiek uzskatīts, ka saražoto Taro kāršu kavu skaits bija neliels. Tikai pēc iespiedmašīnas izgudrošanas kļuva iespējama kāršu masveida ražošana. Taro izplatība ārpus Itālijas, vispirms Francijā un Šveicē, notika Itālijas karu laikā. Visredzamākā šajās divās valstīs izmantotā Taro versija bija Milānas izcelsmes Marseļas Taro.

 

Sākotnēji Taro kārtis tika radītās kā kāršu spēles kārtis, bet sākotnēji tā nebija ļoti populāra kāršu spēle. 18. gadsimtā notika Taro lielākā atdzimšana, kuras laikā Taro kļuva par vienu no populārākajām kāršu spēlēm Eiropā, ko spēlēja visur, izņemot Īriju un Lielbritāniju, Ibērijas pussalu un Osmaņu Balkānus. Franču Taro piedzīvoja vēl vienu atdzimšanu, sākot ar 1970. gadiem, un Francijā ir spēcīgākā Taro spēļu kopiena. Reģionālās Taro spēles, kas bieži pazīstamas kā taroks, taroks vai taroks, tiek plaši spēlētas Centrāleiropā bijušās Austroungārijas impērijas robežās.

 

Agrākās liecības par Taro klāju, ko sāka izmantot nākotnes pareģošanai, nāk no anonīma manuskripta aptuveni 1750. gadā, kas dokumentē rudimentāras zīlēšanas nozīmes tarocco Bolognese kārtīm. Ezotēriskā Taro popularizēšana sākās ar Antuānu Kortu un Žanu Batistu Allietu Parīzē 1780. gados, izmantojot Marseļas Taro. Franču tarotisti ap 1900. gadu atteicās no Marseļas Taro par labu Tarot Nouveau.

Milanese tarocchi, c. 1500.
Milanese tarocchi, c. 1500., Attēla avots wikipedia.org

Taro kārtis bija ļoti populāras daudzās valstīs viduslaikos. No Ēģiptes līdz pat Indijai. Taro kāršu sistēma un to simboli visur bija vienādi, mainījās tikai attēli uz kārtīm atbilstoši reģionam un konkrētā reģiona kultūrai.

 

Ēģiptes Taro kāršu versijā attēli ar Dieviem, Nīlas upi, Ēģiptes valdniekiem un ēģiptiešu mitoloģiju.

 

Indijas Taro kāršu versija bija veltīta Visumam, Dievu saiknei ar cilvēku. Dažas kārtis bija tieši saistītas ar cilvēka dvēseli, Samsāras riteni, kā arī pēcnāves dzīvi.

 

Etteilla bija pirmā, kas ap 1789. gadu izdeva Taro kārtis, kas bija īpaši izstrādāts okultiskiem mērķiem. Ievērojot nepamatoto pārliecību, ka šādas kārtis ir atvasinātas no Tota grāmatas, Etteillas Taro bija tēmas, kas saistītas ar seno Ēģipti.

 

Mūsdienu pasaulē ir daudz un dažādas Taro kāršu variācijas. Kārtis ir dažādu izmēru, ar dažādiem attēliem, taču simboliskā nozīme vienmēr ir viena un tā pati.