Profils:

Search
Close this search box.

Toksiskas attiecības. Kādas ir toksisku attiecību pazīmes?

Dalīties Facebook
Pārsūtīt WhatsApp
Dalīties Twitter
Dalīties Linkedin
Toksiskas attiecības ir ļoti nopietna mūsdienu problēma ar ko saskarās arvien vairāk cilvēku pasaulē. Par toksiskām attiecībām psihologi dēvē tādas attiecības, kurā partneriem nav cieņas vienam par otru, valda konkurence un partneri cenšas apspiest viens otru. Visas attiecības piedzīvo kāpumus un kritumus, jo nav tādu “ideālo attiecību”. Taču toksiskās attiecības vienmēr ir nepatīkamas un atņem cilvēkiem visus spēkus un negatīvā šādās attiecībās ir krietni vairāk kā pozitīvā. Toksiskas attiecības rada psiholoģisku, emocionālu un, iespējams, pat fizisku kaitējumu vienam vai abiem partneriem. Sliktākajā gadījumā, diemžēl, tādas attiecības var novest līdz degradācijai un pat letālam iznākumam. Attiecību sākumā mums visiem ir “rozā brilles” un mēs idealizēt partneri. Turklāt, toksiskās attiecībās partneris var sākumā sevi prezentēt pavisām savādāku, nekā viņš patiesībā ir. Tas var notikt neapznāti un var tikt darīts apzināti. Ir svarīgi diagnosticēt toksiskas attiecības, jau pašā sākumā. Jo toksiskām attiecībām ir raksturīgi tas, ka jo ilgāk tās turpinās, jo grūtāk tās ir pārtraukt. Tādas attiecbības līdzinās iešanai prvā arvien dziļāk un dziļāk, turklāt šajā purvā Jūs pati iedzenat sevi. Par toksiskām attiecībām var liecināt vairākas pazīmes, ko apskatīsim šajā rakstā.

Kādēļ viņš ir toksisks?Vai es esmu vainīga pie tā?

Sievietēm ir tieksme vainot sevi visās attiecību problēmās, bet ne vienmēr tas tā ir. Šāda sevis vainošana un problēmu meklēšana sevī saistīta ar sievietes pašvērtējumu, auzdzināšanu un attieksme pret sevi un pasauli. Cilvēki kļūst toksiski attiecībās dažreiz apzināti, bet dažreiz tas notiek nepazināti un pats cilvēks neapzinās, ka ir toksisks. Iemesli bieži slēpjas šāda cilvēka zemapziņā, bet, protams, ir arī cilvēki, kas to dara pilnīgi apzināti un mērķtiecīgi. Iespējams, šiem cilvēki ir ļoti vīlušies attiecībās vai viņiem nav bijis mīlošu attiecību ģimenē bērnībā, vai pret viņiem ir bijusi vardarbība skolā vai ģimenē. Nereti iemels šādai uzvedībai ir psihiskas dabas traucējumi un tādā gadījumā palīdzēt var tikai ārsts. Taču tas noteikti nav iemesls, lai viņus žēlotu. Neatkarīgi no tā, kādi ir iemesli, šādai rīcībai nav attaisnojuma.
Kā arī Jums jāatcerās tas, ka Jūs noteikti nevarēsiet izmainīt toksisku partneri. Cilvēks var mainīties tikai, ja pats to ļoti vēlas un pēc paša iniciatīvas. Ja partneris šādi rīkojas, tad ir ļoti minimāla iespējamība, ka viņš mainīsies, tuvu nullei. Tas var notikt tikai tādā gadījumā, ja viņa dzīvē notiek kāda katastrofa vai, kāds spēcīgs trieciens, kas skar viņu pašu, un liek pārdomāt visu dzīvi. Bet tādi ir ļoti reti gadījumi. Kā arī visticamāk, ja esat šobrīd toksiskās attiecībās, un, piemēram, partneris mainās, viņš visticamāk pārtauks attiecības ar Jums un uzsāks attiecības ar kādu citu. Jo Jūsu upura loma viņam vairs nebūs interesanta un viņš meklēs līdzvērtīgu partneri, ja būs mainījies. Diemžēl tāda, nepatīkama ir skuidrā realitāte, ar ko saskaras tūkstošiem cilvēku visā pasaulē.

Toksisku attiecību pazīmes

  1. Kopā pavadītais laiks vairs nav pozitīvs vai negatīvi ietekmē Jūsu mērķu sasniegšanu un izaugsmi. Veselīgu attiecību pamatā ir savstarpēja vēlme gūt panākumus visās dzīves jomās. Toksiskās attiecībās jebkurš partnera sasniegums pārvēršas sacensībā, konkurence tikai pieaug. Lai kas arī notiktu, Jūsu partneris ir it kā pats par sevi. Jums pietrūkst drošības un atbalsta.
  2. Lielākā daļa Jūsu komunikācijas sastāv no sarkasma, kritikas, nosodīšanas vai pat atklātām naida izpausmēm. Piemēram, Jūsu partneris var Jums izteikt aizskarošas, sarkastiskas piezīmes par Jūsu uzvedību vai izskatu, turklāt tas notiek gandrīz katru vai katru tikšanās reizi. negatīvais, kas vērsts Jūsu virzienā ir krietnā pārsvarā pār pozitīvo. Iespējams, esat pat nonākuši līdz tādam posmam, kurā partneris izsakās par Jums tikai negatīvi. Šāda attieksme ilgtermiņā var iedragāt Jūsu pašapziņu, Jums pašai to pat nepamanot. Šī pazīme var izpausties tādā veidā, ka vīrietis bieži Jūsu klātbūtnē izsakās pozitīvi par citām sievietēm, bet Jums nekad nevelta pilnībā nekādus komplimentus. Tā ir tāda kā slēpta Jūsu noniecināšana. Tas var izpausties arī kā nepārtraukta dzēlīga “jokošana” par Jums. Vai partneris var teikt tādas toksiskas frāzes, kā piemēram “Kam vēl bez manis Tu tāda esi vajadzīga!”, “Bez manis Tu nebūsi nekas”, “Ko Tu izdomā, tas viss ir tikai Tavas iedomas!”. Partneris var arī noniecināt visu, kas Jums patīk un mēģināt bremzēt Jūsu attīstību. Piemēram, Jūs skatāties raidījumu par biznesu, kurā intervē, kādu uzņēmēju, jo Jums ir interese par uzņēmējdarbību. Bet šis cilvēks izsakās, apmērām šāda garā: “Ko Tu tur skaties par muļķībām. Kas par stulbu raidījumu. Kurš vispār skatās tādu debīlismu, kaut kāds muļķis runā, kurš visu ir nozadzis” utt. Protams, ka šīs pazīmes ir jāskatās kontekstā ar visu citu,kas notiek attiecībās un galvenais to kā Jūs jūtaties. Un ne vienmēr tieši šīs frāzes nozīmēs, ka attiecības ir toksiskas. Tas var vienkārši nozīmēt arī to, ka Jums ir pilnīgi atšķirīgi viedokļi un uzskti par dzīvi ar savu partneri un Jūs neesat piemēroti viens otram.
  3. Vēl viena toksiska pazīme un tas, kam noteikti nevajadzētu būt toksiskās attiecībās, ir skaudība. Mīlošās, atvērtās attiecībās cilvēki neskauž viens otru, bet priecājas par partnera panākumiem.
  4. Par toksiskām attiecībām var liecināt arī pārmērīga kontrole no partnera puses, kas izpaužās kā nepārtraukta jautāšana, kur jūs atrodaties, ko šobrīd darāt. Patstāvīga kontrole var būt kā apzināts manipulācijas veids, bet var būt arī neapzināta tieksme kontrolēt. jebkurā gadījumā tas nav labi. Šāda kontrole dažos gadījumos, nozīmē, to, ka partneris kontrolē, kur Jūs atrodaties, tīri “loģistikas” iemeslu pēc, lai nejauši Jums neuzskrietu virsū ar kādu citu sievieti, ar kuru viņš Jūs krāpj. Protams, tas tā nav vienmēr, bet ļoti bieži toksiskās attiecībās, partneris mēdz arī krāpt.
  5. Toksiskas attiecības galvenokārt raksturo process, kurā Jūs vai Jūsu partneris tu par kaut ko aizvainojumus. Laika gaitā neapmierinātība vai aizvainojums tikai palielināsies un radīs plaisu attiecībās tikai lielāku.
  6. Necieņa pret Jūsu jūtām, Jums un Jūsu laiku ir vēl viena toksisku attiecību pazīme. Ja viņš patstāvīgi kavē tikšanānās, maina plānus, rada neskaidrības un neziņas sajūtu jūsos, tas viss liecina par toksiskām attiecībām. Vīrietis, kurš jūs mīl un, kuram ir patiesi nodomi, cienīs Jūs un rēķinās ar Jūsu laiku. Nerēķināšanās ar Jūsu jūtām var izpausties tādā veidā, ka, piemēram, Jūs mēģināt runāt par kaut ko, kas Jums sāp vai uztrauc, bet Jūsos neieklausās vispār vai saka, ka tas viss ir muļķības, ko Tu uztraucies par tādām stulbībām, tas viss ir tavs izdomājums utmldz.
  7. Nepārtraukts stress attiecību dēļ, noteikti nav veselīgu attiecību pazīme. Ja Jūs attiecībās patstāvīgi esat uztraukumos, stresā un pārdzīvojumos, tad tas norāda uz to, ka attiecībās kaut kas nav kārtībā.
  8. Vēl viena lieta, kas novērojama toksiskās attiecībās ir Jūsu vajadzību ignorēšana un totāla nerēķināšanās ar Jums. Jebkurš mīlošs vīrietis, kam ir svarīga sieviete, ieklausīsies partneres vajadzībās un mēģinās rast kādu kompromisus. Ja Jūsu partnerim ir pilnīgi vienalga par to, ko vēlaties Jūs, tad t’ir ļoti negatīva pazīme.
  9. Vēl viena lieta, kas var liecināt par toksiskām attiecībām ir tas, ja Jūs pati darāt attiecībās to, ko nevēlaties, piemēram seksā darāt, ko tādu, kas Jums nemaz nepatīk, va atceļat visus savus plānus, lai tikai satiktos tikai laikā, kad viņš pēkšņi paziņo, ka grib tikties. Samierinieties ar retām tikšanās reizēm, ar to, ka viņš var pazust uz vairākām nedēļām un pēc tam uzrasties u.c. Arī šis norāda uz toksiskām attiecībām, kā arī uz to, ka Jūsu pašapziņa jau ir iedragāta.
  10. Par toksiskām attiecībām var liecināt tas, ka Jūsu partneris Jums liedz tikties ar draudzenēm, kolēģiem, ģimeni, mēģina ierobežot komunikāciju ar citiem cilvēkiem. Reizēm šādi toksiski partneri var to izdarīt tik veikli un nemanāmi, ka Jūs pat pati to neapzinoties, būsiet ierāvusies sevī, izvairīsieties no kontaktiem ar citiem cilvēkiem un slīgsiet savās problēmās un depresijā vienatnē. Šāds stāvoklis ir bīstams.

Ja Jūs pamanāt visas šīs pazīmes savās attiecībās ar mīļoto, tad iespējams ir pienācis laiks šīs attiecības izbeigt. Ja Jūs pamanāt arvien vairāk toksisku attiecību pazīmes ar vīrieti, un tas sāk ietekmēt ne tikai Jūsu psiholoģisko un emocionālo stāvokli, bet arī liecina par fizisku vardarbību pret Jums, Jums ir nekavējoties jāsazinās ar attiecīgajām varas iestādēm un jāmeklē palīdzība. Pat ja toksiskās attiecības vēl nav nonākušas līdz fiziskai vardarbībai, tās var sagraut Jūs pilnībā psiholoģiski un emocionāli un radīt smagas sekas. Tas var negatīvi ietekmēt Jūsu sabiedrisko dzīvi, Jūsu finansiālo stāvokli un veselību.

Kā izkļūt no toksiskām attiecībām?

Izkļūt no toksiskām attiecībām var būt ļoti sarežģīti. Bieži tam nepieciešama citu cilvēku palīdzība un vienai izkļūt no šī ļaunā murga ir diezgan pagrūti. it sevišķi gadījumos, kad šādas attiecības pavada nebeidzami šķiršanās un salabšanu cikli. Lieta tāda, ka šādās attiecībās Jūsu organisms pierod pie nepārtraukta stresa un rodas atkarība no adrenalīna. ir vajadzīgs liels spēks, lai pārrautu šādas attiecības. problēma bieži rodas tajā, ka pat, ja Jūs cenšaties pārtraukt attiecības un uzsākt attiecības ar kādu citu, jaunais partneri var Jums likties “garlaicīgs” uz iepriekš piedzīvoto emeciju fona.

 

Tādēļ pēc šādām attiecībām svarīgi sākumā pavadīt laiku ar sevi, un atgūt pašapziņu, pirms uzsākt jaunas attiecības, lai neiekristu tādā pat attiecību slazdā atkārtoti.

 

Pats svarīgākais un reizē arī grūtākais ir izbeigt jebkāda veida kontaktu ar toksisko partneri, nobloķēt viņu visos sociālajos tīklos. Kā arī svarīgi pārtraukt visu komunikāciju ar visiem cilvēkiem, kas Jūs saista ar šo cilvēku. Jo toksiskais partneris iespējams centīsies ar Jums sazināties, izmantojot kopīgus paziņas. Ja ir iespējams, nomainiet telefona numuru.

Piekodiniet visus savus draugus un tuviniekus, lai nenodod Jums ziņas no šī cilvēka, gadījumā, ja viņš mēģina komunicēt ar Jums caur viņiem.

 

Otrā svarīgākā lieta ir pievērsties sev un darīt lietas, kas celtu Jūsu pašapziņu, piemēram, pievērsties karjerai vai hobijam. Tam nav obligāti jābūt kam grandiozam, bet uzstādiet sev kādus sasniedzamus mērķus un ejiet uz tiem. Šis ir veselīgs veids kā Jūs varēsiet paaugstināt savu pašvērtējumu, jo sasniedzot katru mazo mērķīti, Jūs sāksiet sevi novērtēt vairāk. Tas ir galvenais, uz ko Jums jāfokusēja, Jums jāatgūst pārliecība par saviem spēkiem. Iespējams Jums nepieciešama arī psihoterapeita palīdzība, kas palīdzēs Jums sakārtot savu iekšējo pasauli.

 

Atcerieties, ka citus cilvēkus Jūs nevarat izmainīt. Jūs varat mainīt tikai sevi! Kad uzsākat iepazīšanos ar jaunu partneri, rūpīgi izvērtējiet un novērojiet partneri, pārliecinieties vai nav kādi sarkanie karogi, kas minēti šajā rakstā.